Dávno už jsou pryč doby, kdy byly všechny stavby stejné, a nutno podotknout, že všechny stejně uniformní a ošklivé. V dnešní době jsou možnosti úplně jinde, ať už se to týče architektury jako takové, nebo celkového vnitřního i vnějšího designu. Velmi zajímavou možností, jak dát svému interiéru nový a luxusní nádech, jsou dekorativní omítky. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe, určitě jich uvidíte plno. Praha, Brno i další města jsou plná budov se zajímavým designem.

Co je to vlastně benátský štuk?

Také se vám vždy líbila luxusní výzdoba v hotelových halách či pokojích? Můžete si to dopřát už i doma. Stačí k tomu jen ta správná omítka. Řeč je o omítce, které se říká benátský štuk. Jeho úkolem je imitovat mramor bez nutnosti tento těžký a popravdě i velmi drahý materiál skutečně použít. Je sice pravda, že ani benátský štuk nepatří mezi nejlevnější omítky a za jeho využití si oproti běžné omítce notně připlatíte, na stranu druhou, výsledek opravdu stojí za to. Stěna natřená benátským štukem totiž opravdu vypadá, jako by byla potažená mramorem. Dá se to využít i v případech, kdy byste si sice mohli dovolit pořídit pravý mramor, ale neumožňují to nosné a konstrukční vlastnosti dané stěny. Mramor je těžký kámen, a ne každá stěna ho bez problémů unese.

Kromě luxusního vzhledu však benátský štuk nabízí také velkou praktičnost. Nemusí být aplikován pouze na rovnou stěnu, zvládne i nanesení na různě zakřivené povrchy. Bez problémů ho můžete použít do různých výklenků, oblouků, ale také na natření rozličných dekoračních lišt a podobně.

Přepadla vás také někdy myšlenka, že byste si pořídili mramorový nátěr do své koupelny? S benátským štukem je to možné, protože když mu dopřejete speciální povrchovou úpravu, zvládne vydržet i ve vlhkém prostředí. Je však opravdu nezbytně nutné dbát na správné povrchové ošetření pomocí ochranného vosku. Díky tomu se zvýší odolnost proti vodě, takže nebude tolik vadit kontakt s všudypřítomnou vlhkostí.

Potřebujete spolupráci s odborníkem

Pravdou je i to, že pokud chcete, aby benátský štuk vypadal opravdu tak luxusně, jako slibují obrázky na internetu, je nezbytně nutné ho správně nanést. Sežeňte si tedy na tuto práci odborníka, který má s touto technikou zkušenosti. Materiálu je potřeba opravdu dost, obvykle se uvádí, že při nanášení dvojité vrstvy je potřeba zhruba kilogram štuku na jeden metr čtvereční.

Aplikace benátského štuku není záležitostí jednoho dne, vše je totiž podstatně složitější. První vrstva se musí nechat důkladně zaschnout, a teprve druhý den je možné nanášet další vrstvu včetně potřebného dokončení broušením a vyhlazením. Dobrý omítkář vám může nabídnout i možnost provést finální úpravu pomocí leštící pasty nebo přelakování. Díky tomu získá nátěr lesk skutečného mramoru a také větší tvrdost. Nezpochybnitelnou výhodou je také omyvatelnost takového povrchu.

Dekorativní omítky ale nejsou pouze o benátském štuku. Existují různé druhy, které se liší jak svou cenou, tak i vzhledem a kvalitou. Stačí si už opravdu jen vybrat.