Dávno jsou pryč doby, kdy byla interiérová malba všude stejná, a všude stejně nudná. V dnešním světě plném nových vymožeností existuje tisíc a jeden způsob, jak svůj interiér zkrášlit. Když se celé věci ujme šikovný malíř, může se stát z obyčejného malování pokojů velmi zajímavá záležitost, na kterou se budete snad i těšit a jejíž výsledek vám bude dělat ještě hodně dlouho radost. A těch šikovných není málo. Nemusíte cílit na Prahu, Brno nebo jinou metropoli, schopného odborníka jistě seženete i jinde.

Je bílá opravdu bílá?

Bílá barva je odjakživa asi nejoblíbenější variantou pro interiérové malby. Je to zkrátka barva, se kterou nikdy nic nezkazíte. Pokud se vám ale klasický bílý odstín moc nezamlouvá a chtěli byste svému domovu dopřát zajímavější nádech, můžete zkusit moderní trend v podobě lomené bílé, takzvané off-white barvy. Jedná se o klasický bílý základ, který je mírně doplněn o nádech jiného barevného odstínu. To vytváří nekonečné spektrum možností sladění nátěru vašich stěn například s nábytkem.

Na správném odstínu záleží!

Pokud se rozhodnete pro bílou, musíte věnovat velkou pozornost úvodnímu výběru barvy. Není bílá jako bílá, liší se mezi sebou mírou své bělosti, od klasické bílé označené jako Standard, až po odstíny svítivé sněhově bílé barvy. Při volbě musíte zohlednit fakt, kam chcete takovou malbu aplikovat. Pokud je místnost pro malování už sama o sobě světlá, zvolte raději méně nápadné odstíny, jinak byste mohli místnost přesvětlit a dojít až k tomu, že vás z barvy budou bolet oči.

Jaký druh barvy zvolit?

Interiérové barvy se dělí na několik druhů. Záleží jen na vás, co zvolíte, každému vyhovuje něco jiného. Nedisperzní nátěry jsou nejlevnější, ovšem poskytují menší míru ochrany proti otírání. Kvalita barvy je pak také o něco nižší, ale rozhodně se nejedná o žádnou tragédii. I nedisperzní barvy odvedou svou práci na jedničku.

Pokud toužíte po něčem lepším, podívejte se po nabídce disperzních nátěrů. Ty jsou odolné proti otěru, a i když o ně zavadíte, je zaručeno, že nebudou pouštět barvu. Některé z nich jsou také omyvatelné a celkově lépe udržovatelné. Vynikají také lepší a sytější barevnou paletou.

Pokud už byste měli zájem o něco opravdu speciálního, máte možnost. V dnešní době už existují dokonce i speciální nátěry odolávající plísním, které jsou ideální pro vlhké místnosti, kde se plísně často tvoří. Existují také nátěry antibakteriální a různé další druhy specifických nátěrů. Nabídka je dostatečně široká.