Existuje mnoho možností, jak ozdobit povrch vlastně úplně jakékoliv stavby. Jednou z oblíbených variant, zejména u velkých staveb, je takzvaný pohledový beton. Jedná se o viditelné betonové krytí stěn budovy (proto se mu také říká pohledový) a může mít nejrůznější podoby podle toho, jakou tvář se mu architekt rozhodne vtisknout.

Nudná šeď? Zapomeňte

Mnoho z vás má možná beton spojený se škaredými sídlišti z konce minulého století. Přitom to tak vůbec nemusí být. Beton rozhodně není nějaký nudný materiál. Může mít nejrůznější barvy, tvary, a dokonce i strukturu. Schopný architekt může snadno a bez potíží vtisknout tomuto materiálu unikátní vzhledové vlastnosti.

Ačkoliv základní barvou betonu je šedá, dají se mu vtisknout různé barvy podle toho, jak se namíchá. Dosáhnout se toho dá buď pomocí úpravy příměsi vody (pro jednodušší úpravy), nebo přidáním pigmentového barviva, čímž je možné dosáhnout i pro beton zcela netradičních barev.

Výhodou betonu je, že se dá použít téměř kdekoliv. S jeho pomocí bez problémů vytvoříte jak běžnou rovnou, tak samozřejmě i zakřivenou plochu. Stačí tomu jen uzpůsobit bednění. Malé problémy mohou nastat snad jen u aplikace pohledového betonu na různé sloupy a další válcovité povrchy, kde je aplikace poněkud náročnější.

Pět různých tříd

Pohledový beton se obecně dá rozdělit do pěti různých tříd podle toho, kde má být zrovna využit. Každá z tříd má svoje specifické požadavky, které musí splňovat, pokud má vyhovovat nárokům dané třídy.

Třída 0 – to je úplně běžný beton, který můžeme najít třeba na mnoha chodnících. Na jeho vzhled nejsou kladeny žádné zvláštní požadavky.

Třída 1 – takzvaný interiérový beton, který lze využít například pro stěny v garážích, ve sklepech, pro méně významné opěrné stěny nebo pro jednoduché ploty. Zde už je kladen malý důraz na vzhled.

Třída 2 – tento druh pohledového betonu se používá u dopravních staveb, u běžných budov v exteriéru nebo pro jednoduché dekorativní prvky. Praha, Brno a další velká i malá města jsou tohoto materiálu plná.

Třída 3 – tady už se dostáváme ke skutečnému umění. Beton téhle třídy už musí nějak vypadat, používá se i v interiérech, například pro schodiště.

Třída S – tohle je zvláštní třída betonu, která má svoje specifické požadavky na vzhled i kvalitu provedení. Používá se jen v těch nejvýznamnějších budovách, realizace je složitá a poměrně nákladná.

Různé povrchové úpravy

Není beton jako beton. Pohledový beton může mít různé podoby podle toho, k jakému účelu má zrovna sloužit. Záleží dost na tom, jaký druh bednění je použit. Pro speciální povrchové úpravy se používají individuální druhy bednění. I po nanesení základní vrstvy může být povrch speciálně upravován. K nejčastějším a nejoblíbenějším úpravám patří permlování, vymývání, a samozřejmě také leštění betonu.

Proč zvolit pohledový beton?

Použití tohoto materiálu má svoje nesporné výhody. První z nich jsme už zmínili – pohledový beton se dá aplikovat prakticky na jakýkoliv povrch. Další velkou výhodou je, že pohledový beton je velmi odolný proti mechanickému poškození, a přitom je prakticky bezúdržbový, což je skutečně velká výhoda navíc.

Vydrží vám bez problémů i velmi náročné chemické čištění. Zásadní roli může hrát i dlouhá životnost takového povrchu. Ten si navíc uchovává svoje barevné vlastnosti po dlouhá léta, takže na rozdíl od klasických omítek nemusíte po čase řešit starosti s renovací povrchu. Kromě toho vytváří pohledový beton velmi minimalistický vzhled, který je v dnešní době stále moderní.